Έκθεση Ζωγραφικής Επιμορφωτικού τμήματος
"Ζωγραφικής για παιδιά"
Διάρκεια έκθεσης: Δευτέρα 3/6/2019 – Παρασκευή 7/6/2019
(ώρες λειτουργίας Μεγάρου)

Θα παρουσιασθεί όλη η προσπάθεια των μαθητών Ζωγραφικής υπό τη διδασκαλία και καθοδήγηση του επιμορφωτή κ. Νίκου Κόνιαρη.

Η Έκθεση θα πραγματοποιηθεί στο Φουαγιέ Ισογείου της ΕΣΤΙΑΣ

Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:00

Ο Δήμος Αλίμου και η Εθελοντική Oμάδα «Ρωμιών Πράξεις» σε  συνεργασία με την «Κιβωτό του Κόσμου» και την ΕΣΤΙΑ Νέας Σμύρνης, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για την Άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1453, και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού (1η Ιουνίου) συνδιοργανώνουν εκδήλωση με θέμα:

«Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΩΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ.
ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ»

Ομιλητές θα είναι ο πάτερ Αντώνιος Παπανικολάου της «Κιβωτού του Κόσμου», ο κ. Άγγελος Συρίγος Καθ. του Διεθνούς Δικαίου και Εξωτερικής Πολιτικής στο Πάντειο Παν. και ο κ. Νίκος Ιντζεσίλογλου ομότιμος Καθ. της Κοινωνιολογίας του Δικαίου του Αριστοτελείου

Παν. Θεσσαλονίκης.

Τη συζήτηση θα συντονίσει ο δημοσιογράφος και εκδότης κ. Ανδρέας Ρομπόπουλος.

Η εκδήλωση πλαισιώνεται από προβολές βίντεο, την παιδική χορωδία της Κιβωτού του Κόσμου, θεατρικό δρώμενο από μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αλίμου και εκθεσιακό υλικό.

 


Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:00
Σεμινάριο για την αυτοεκτίμηση με τίτλο:
«Το καλοκαίρι έφτασε & στην καρδιά μας».
Αγαπώ!!! Σέβομαι!!! Εκτιμώ!!!

Πρόκειται για ένα 2ωρο βιωματικό σεμινάριο, μια καλή αρχή γνωριμίας, για να ενισχύσουμε την αυτοεκτίμηση μας και να δούμε τη φωτεινή πλευρά της.

Μια εισαγωγή με τεχνικές και βιωματικές προσεγγίσεις, με στόχο να ανακαλύψουμε όμορφες πλευρές: τις δικές μας αλλά και των άλλων!

Το σεμινάριο γνωριμίας είναι ΔΩΡΕΑΝ!
Συντονίζει, η Ψυχολόγος κα Άννα Φασουλάρη.
Δήλωση συμμετοχής στη Γραμματεία της ΕΣΤΙΑΣ: 210 93 33 702
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στον 3ο όροφο.
Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019 και ώρα 10:30
Προβολή Ντοκιμαντέρ.

Η ΕΣΤΙΑ Νέας Σμύρνης, τιμώντας τα 100 χρόνια από την Γενοκτονία των Ποντίων, θα προβάλει το ντοκιμαντέρ «Η εγκατάσταση των προσφύγων Ποντίων στην Ελλάδα». Πικρές αλήθειες από την σειρά «Μνήμη μου σε λένε Πόντο».

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί στον 3ο όροφο.

Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 και ώρα 10:30 – 12:30 & 18:30 – 20:30

Για τρίτη συνεχή χρονιά, το Κέντρο Προσχολικής Αγωγής & Νηπιαγωγείο  ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ θα πραγματοποιήσει εκδήλωση για τη λήξη της μαθητικής χρονιάς, με θέατρο, τραγούδι και χορό από τους μαθητές του.

Δευτέρα 10 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:00 (τμήμα Β2) & 19:45 (τμήματα Δ1,Δ2,Δ3)

Σχολική παράσταση από το Β2 τμήμα του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Σμύρνης με τίτλο «Ο Πέτρος και ο λύκος» & Σχολική παράσταση από το Δ1,Δ2,Δ3 του 6ου Δημοτικού Νέας Σμύρνης  με τίτλο «Το γαϊτανάκι» της Ζώρζ Σαρή.

 


 

Κυριακή 16 Ιουνίου 2019 και ώρα 08:30

 

Η ΕΣΤΙΑ Νέας Σμύρνης, επισκέπτεται το Στρατόπεδο της Προεδρικής Φρουράς.

Θα θαυμάσουμε τον τρόπο ενδύσεως των Ευζώνων της Προεδρικής Φρουράς και την έναρξη της παρελάσεως για την επίσημη αλλαγή Φρουράς στον «Άγνωστο Στρατιώτη».

Κόστος συμμετοχής: 10 ευρώ.

Κρατήσεις θέσεων: Καθημερινά 9.00 – 17.00 στην Βιβλιοθήκη της ΕΣΤΙΑΣ με την ταυτόχρονη καταβολή της συμμετοχής σας.

Τόπος συγκέντρωσης και αναχώρηση: Μπροστά από το Μέγαρο της ΕΣΤΙΑΣ.

Τρίτη 25 Ιουνίου 2019 και ώρα 20:00

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και η ΕΣΤΙΑ Νέας Σμύρνης, σας προσκαλούν στο Μουσικό αφιέρωμα στον

Μάνο Χατζιδάκι που διοργανώνει το Μουσικό Εργαστήρι του σχολείου, στο πλαίσιο των Σχολικών Πολιτιστικών του Προγραμμάτων.

 


 

Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:00

Θα πραγματοποιηθεί η Ετήσια Συναυλία της τετραφωνικής Χορωδίας της ΕΣΤΙΑΣ Νέας Σμύρνης, η οποία θα ερμηνεύσει τραγούδια Ελλήνων Συνθετών και παραδοσιακά της Ελλάδας και της Μικράς Ασίας, υπό τη διεύθυνση του Μαέστρου Σταύρου Πιοτόπουλου. Στο πιάνο συνοδεύει η κα Νατάσα Χαλκοδαίμων.

 


 

Παρασκευή 28 Ιουνίου 2019 και ώρα 19.30

Η σχολή χορού "Μαρίνα Λαμπροπούλου" θα παρουσιάσει ένα ανοιχτό μάθημα (Open Class) με τίτλο "ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ".

Σάββατο 29 Ιουνίου 2019 και ώρα 17:30

Τα κέντρα εκπαίδευσης Χρανιώτη σας προσκαλούν στην αποχαιρετιστήρια γιορτή του έτους!

«Μέσα από ένα μαγευτικό ταξίδι, μάθαμε πράγματα που θα μοιραστούμε μαζί σας στην καλοκαιρινή μας γιορτή!

Η παράστασή μας θα έχει θαλασσινό άρωμα και οι μικροί μας φίλοι θα μεταμορφωθούν σε πλάσματα της θάλασσας!

Η ιστορία μας θα σας διασκεδάσει και τα παιδιά θα μας δείξουν πόσο σπουδαίο είναι να μοιραζόμαστε μεταξύ μας αγαθά και συναισθήματα και πόσο ωφέλιμο είναι να κυνηγάμε τα όνειρά μας!

Χορός, τραγούδι και πολλές εκπλήξεις για τους μικρούς μας φίλους!»

Εκδρομή εσωτερικού ΕΣΤΙΑΣ 

Η ΕΣΤΙΑ Νέας Σμύρνης διοργανώνει 7ήμερη εκδρομή στα Δωδεκάνησα (Πάτμο – Λέρο –Κάλυμνο) από τις 24 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2019.

Κόστος: 400 ευρώ. Περιλαμβάνει: ξενοδοχείο με πρωινό και ένα γεύμα ημερησίως, ακτοπλοϊκά εισιτήρια Πειραιάς – Λέρος & Λέρος – Πειραιάς. Δεν περιλαμβάνει τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια για Πάτμο ή Κάλυμνο (20 ευρώ).

Κρατήσεις θέσεων:

Μέχρι το τέλος Ιουνίου, καθημερινά 9.00 – 17.00 στην Βιβλιοθήκη της ΕΣΤΙΑΣ με την ταυτόχρονη καταβολή προκαταβολής της τάξεως των 100 ευρώ.

  • Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται στην αίθουσα “Πάνος Χαλδέζος”
  • Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
  • ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ